LÁMPA! Egy design ikon a kortárs művészet fényében

LÁMPA!

Egy design ikon a kortárs művészet fényében

Tiszteletlen és tiszteletteljes körök egy 1924-es Bauhaus lámpaikon körül

A Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár és a Maria és Walter Schnepel Kulturális Alapítvány közös kiállítása.

Kurátor: B. Nagy Anikó, Ingo Claus

A kiállítás megtekinthető 2017. szeptember 29-től december 31-ig,

hétfő kivételével naponta 10 és 16 óra között.

November 14. és 24. között a kiállítás ideiglenesen zárva tart.

Megértésüket köszönjük!

A fókuszban egy lámpa, Wilhelm Wagenfeld korai főműve áll.

A Maria és Walter Schnepel Kulturális Alapítvány és a Kiscelli Múzeum –  Fővárosi Képtár közös kiállításán az 1924-ben Weimarban, a Bauhaus fémműhelyében tervezett lámpát szokatlan fényben, neves kortárs művészek átértelmezésében mutatjuk be. Nem tiszteletköröket, hanem szabad művészi asszociációkat állítunk ki.

A tárlaton olyan jelentős alkotók parafrázisai láthatóak, mint a pop kollázs angol nagymestere Richard Hamiltoné, a vad és energikus műveiről ismert fluxusművész Dieter Roth, a legendás csapda-festményeiről nevezetes Daniel Spoerri, vagy az ironikus mítoszromboló Aldo Mondino. A válogatásban magyar munkák, Batisz Miklós, Farkas Anna, Forgács Péter, Lakos Dániel és Szabó Eszter erre az alkalomra készített lámpaátiratai is szerepelnek.

A designtörténeti mérföldkőnek számító 1924-es tárgy és a kortárs reflexiók történeti és helyi kontextusát a Kiscelli épület egykori tulajdonosa, Schmidt Miksa bútorgyáros által Bécsben és Budapesten készíttetett, lámpaterveket ábrázoló akvarellsorozat bemutatásával vázoljuk fel. Az osztrák és a magyar polgári lakáskultúrába leszivárgó ízlésvilágot illusztráló, 1910-es, 1920-as évekbeli látványrajzok kiemelik, ellenpontozzák a WA 24 radikalizmusát.  A mintegy ötven asztali és mennyezeti lámpa skicc, falikar- és csillárterv még sohasem volt kiállítva.

Kísérőprogramok:

Bauhaus bál. Kredit: Kondella Misi Photography

November 11. 15:00 // Tervezz lámpát! Kézműves workshop gyerekeknek

Részvétel belépőjeggyel (1600 Ft/800 Ft).

November 11. 16:00 // Kurátori vezetés a Lámpa! kiállításon B. Nagy Anikóval

Részvételi díj: 1600 Ft / 800 Ft, amellyel a kiállítás is megtekinthető.

November 18. 11:00 // Bauhaus séta a Napraforgó utcai kísérleti lakótelepen a kiállítás kurátorával, B. Nagy Anikóval

Részvételi díj: 1600 Ft, amellyel a kiállítás is megtekinthető. Találkozó: a Napraforgó utca és a Napraforgó köz sarkán.

November 23. 17:00 // Tárlatvezetés és filmvetítés (Kabaré)

Részvétel belépőjeggyel (1600 Ft/800 Ft).

Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár

1037 Budapest, Kiscelli utca 108.

+36 1 388 7817 | +36 1 368 7917

www.fovarosikeptar.hu